Ehliyet Konusunda Yapılan En Son Kanun Değişiklikleri

Değerli Okuyucularımız

01.07.1999 tarihinden itibaren Avrupa Kanun ve Kurallarına Uyum amacıyla bir çok Avrupa ülkelesinde olduğu gibi Almanya`da da bir çok değişiklikler yapıldı, yapılıyor ve daha da yapılacaktır. Tabiki trafikteki tehlikelerin ve kazaların azaltılması için bu değişiklikler yapılmaktadır. Biz sürücüler bu kurallara ne kadar uygun araç kullanırsak trafik emniyeti o kadar artar. Doğru ve faydalı kurallar hepimiz için önemlidir. Dolayısı ile doğru kuralları uygulamalıyız. Yanlış olan kuralları düzeltmek için gayret göstermeliyiz.

Aşağıdaki yeni çıkan kanun değişikliklerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ehliyet İçin Yazılı İmtihanları Artık Bilgisayarda Yapılıyor.

2010 tarihinden itibaren Ehliyet için yazılı imtihanları bir çok Eyaletlerde bilgisayarda yapılmaya başlanmıştır.

Yabancı lisanda sadece Resmi olarak sınav sorularının TÜV`de tercümesi bulunan lisanlarda bilgisayarda sınav yapılabilir.

Bu lisanların toplamı 11 adettir. Türkçe lisanı da bunlara dahildir.

TÜV`de resmi olarak tercümesi bulunmayan lisanlarda artık birçok Eyaletlerde imtihan yapılamıyor. Ayrıca tercüman aracılığı ile yapılan imtihanlar da kaldırılmıştır.

Bazı Eyaletlerde Ağır vasıta ve Otobüs Ehliyetleri için yazılı sınavları artık Almanca olarak yapılmaktadır. Hessen Eyaletinde halen Türkçe yapılabiliyor.

Okuma yazması olmayanlar Almanca olarak Audio olarak yani sesli dinleyerek imtihan yapabilirler.

Alkol yasağı 0,0 Promille indirildi

01.08.2007 tarihinden itibaren Almanya`da araç kullanırken 0,0 Promillden fazla olmayacak. 21 yaşına kadar olan ve 21 yaşından fazla ancak deneme süresinde bulunan taşıt sürücüleri için bu yeni kanun geçerlidir.

21 yaşından ve deneme süresinden sonra geçerli olan kural ise 0,3 promille sürücü dikkat çekici araç kullanırsa ceza alır.

0,5 promilleden fazla iken araç kullanan normal kontrolde tesbit edilirse ceza alır.

Direksiyonda alkolden dolayı olan kaza sayısı 2006`da tahminen 51.000`e ulaştı ve bundan dolayı bir önlem alınmaya mecbur kalındı.

Yandaki tablo alkolle ilgili cezaları gösteriyor.

Deneme süresinde trafik suçu isleyen ve  trafik siciline 1 puan işlenen sürücünün deneme süresi 2 yıl uzatılarak 4 yıla uzatılır ve Aufbau Seminar yani Geliştirme Kursu yapmak zorunda kalır. Geliştirme Kursu masrafi 300 ila 400 € arasında değişir.

 Alıntı: Bundesverkehrsministerium für Verkehr, Bau und Stadtentwicklung son durum: 2009

17 Yaşında Refakatli Ehliyet

17 yaşında Refakatli olarak Ehliyet almak için bazı Eyaletlerde test uygulaması artık tüm Almanya`da devamlılık kazanarak uygulanacak.

Refakatçi olacak şahıs en az 30 yaşında olacak ve Trafik sicil kaydında 3 puandan fazla puanı olmayacak en az 5 yıllık ehliyeti olacak.

16,5  yaşında Ehliyet dilekçesi vererek 17 yaşına 3 ay kalası yazılı sınavına ve 1 ay kalası direksiyon sınavına girerek sınavını kazanması durumunda sürücü belgesini 17 yaşını doldurduğu gün alabilir.

Bu sürücü belgesi ile sadece Almanya sınırları dahilinde refakatçisi ile birlikte ve refakatçisinin ehliyeti yanında, alkollü ve uyuşturucu almamış olarak taşıt sürebilir.

3 kişiye kadar refakatçi tayin edebilir ve gerekirse değiştirebilir.

Refakatçi ancak uyarı görevi yapabilir. Sürücüye müdahele edemez.

Sürücü 18 yaşına girdiğinde ehliyet dairesine sürücü belgesini iade ederek ehliyetini alabilir ve yalnız istediği ülkede sürebilir.

Ehliyet Deneme Süresi zamanı içerisinde Trafik suçu işleme durumunda olabilecek sonuçlar şeması

Tüm yeni ehliyet alan şahışlar ehliyetlerini deneme süreli alırlar. L, M, T, S Ehliyet sınıfları ve 2 sene önce yabancı ülkeden alınan ehliyetler hariç.

Ehliyet deneme süresi tüm yeni ehliyet alanlar için (Ehliyeti büyütme hariç) 2 yıldır.

Bu ehliyet deneme süresi dahilinde Trafik suçu işleyenlerin ehliyet deneme süresi 2 yıl daha uzatılarak 4 yıl olur.

Yeni çıkan kanuna göre Ehliyet Deneme süresini 1 yıl kısaltma imkanı verilmiştir.

Ehliyetini aldıktan 6 ay sonra Aufbauseminbar für Probezeitverkürzung (Deneme süresini kısaltmak için geliştirme kursu) katılırsa deneme süresi 1 yıl kısalır.

Kış Lastikleri kullanma Mecburiyeti

Şimdiye kadar Karayolu Trafiği Kanunu Paragraf § 2 Abs. 3 a StVO alttaki gibi düzenleme yapıldı:

“Güçlü Motorlu taşıtların Donanımları hava şartlarına uygun hale getirilmesi gerekir. Bu donanımlara dahil olanlardan ise otomobil kış lastiği ve Cam sileceği suyunda antifiriz olması.”

Yanlış lastiklerle otomobil sürmek araç sigorta sorumluluğunu riske atar mı?

-Evet.

Kış lastiği olmadığından dolayı kaza olması halinde Kasko sigortası meydana gelen zararı ödemeyebilir.

Lastiklerin profilini kontrol edin.

Kanunen lastiklerin en az profil derinligi 1,6 mm olması lazım. Ancak ADAC Emniyet açısından lastik profil derinliginin en az 4 mm olmasını tavsiye ediyor. Özellikle kış lastiklerinin profili en az 4 mm olmasını tavsiye ediyor. Lastiklerden dolayı kazaya sebep verildiği tesbit edilirse sigorta ödemede zorluk çıkarabilir.

Lastiklerin profilinin yanısıra lastiklerin yaşını, havasını, hasar olup olmadığını kontrol edin.

Bu kural ihlalinde cezalar artırıldı.

Kış şartlarında yazlık lastiklerle taşıt sürenler 40 € ceza ödeyecekler. Trafikte engel olursa 80 € para cezası ve 1 Puan .

Bu yazımızda bu kadar bilgi ile yetinelim bir dahaki yazımızda aşağıdaki konular hakkında sizlerle yenilikleri paylaşmak ümidi ile Allaha emanet olun.

1-feinstaubplakette – İncetoz plaketi

2-Ağır vasıta ehliyeti ile ilgili yapılan değişiklikler – Her 5 yılda kurs vs.

3-Türkiye`den veya 3. ülkelerden alınan ehliyetlerde yapılan değişiklikler

4-Almanya`da almış oldukları ehliyetin herhangi bir suç nedeniyle iptali sonrası tekrar geri alma hakkında yapılan değişiklikler.

Fahrschule İhsan Güler Hayırlı Yolculuklar Diler..

Bilge Başbakan Bilge Başbakan

Sevgili dostlar! Dünya güngeçtikçe insanlık ekseninden çıkmaya devam ediyor. Özellikle İslam cografyasında yaşananlar ve nereden çıktıkları belli olmayan, her gün başka başka çeşitlerinin piyasaya sürüldüğü, sanki film... [Devam oku...]